Денеска попладнево нешто по 16 часот во полицијата билоа пријавено дека на регионалниот пат Битола- Кичево кај местото викано “Бели мост” се случила сообраќајна незгода во која кола “мерцедес” со регистарски ознаки од Демир Хисар, а управувано од Б.Г.(33)од село Белче изгубил контрола над возилото и излетал од патот.

Во страотната сообраќајка од тешките повреди починала на лице место сопатничката Ј.Г.(25)од селото Белче каде од страна на брзата помош е констатирано смрт.

Кај малолетник кој бил сопатник и е пренесен во Клиничката Болница Битола констатирани се тешки телесни повреди, се вели во инфромацијата на полицијата.