СРБИЈА – Припадници на Управата за криминалистичка полиција и Службата за борба против организиран криминал во соработка со Вишото јавно обвинителство Шабац уапсија петчлена меѓународна криминална група која е обвинета дека дејствувала на територијата на Србија и Италија и извршила кривично дело трговија со луѓе.

Се уште се трага по уште еден осомничен. На социјалните мрежи се појави видео од апсењето на осомничените на неколку локации во Шабац.

– Лежи долу! Легнете – може да се слушне како членови на Управата за криминалистичка полиција (УКП) брзаат во станот на осомничениот под превезот на ноќта.

Уапсени се З.Т.(32), С.И. (35), Б.Ш. (31) и Д.А. (32) сите од Шабац и М.Б. (50) од Лозница.

Тие се осомничени дека од првата половина на 2016 година до крајот на септември 2022 година, искористувајќи ги тешките околности на неколку лица од територијата на Шабац, прво им дале пари со поголема камата, доведувајќи ги во положба на должничко ропство. Тогаш, како што се сoомнежите, оштетените биле доведени во заблуда дека нивниот долг кој постојано се зголемувал, ќе можат да ги вратат со просење во Италија.

Парите што ги добиле во Италија оштетените им ги давале на членовите на криминалната група, а оние кои не сакале да питачат биле принудувани со сила и закани.

На овој начин пријавените за себе си прибавиле противправна имотна корист од неколку десетици илјади евра кои ги потрошиле за свои потреби и луксузен живот.

При претресот на становите на осомничените, полицијата пронашла 14.640 евра, помала количина австралиски и американски долари, 560.000 динари, осум мобилни телефони и неколку картички за мобилни телефони.