Немил и многу опасен настан се случи на саботниот натпревар од германската 4-та лига.

Играчот на Шеми Лајпциг, Денис Јапел со глава удри во бетонски ѕид. Како што информираат од фудбалскиот клуб, повредата не се покажала како сериозна, иако така изгледала.

Несреќата се случи за време на гостувањето кај Кемницер во 7. коло од германската Регионална лига Нордост.

На крајот гостите успеаја да дојдат до гол, а Денис Маст во 80. минута погоди за 1:0. Со ова екипата на Лајпциг се пласираше на шестото место на табелата.

Саботната средба сигурно долго ќе ја паметат и двата клуба и нивните навивачи. Во 26. минута многу опасна ситуација во која е вмешан споменатиот Џапел.

Стоперот на гостите се мачеше да ја избрка топката од корнер. Германецот не успеа, а потерата ја плати со застрашувачки судир. 24-годишникот се лизнал и со сета сила ја удрил главата во бетонскиот ѕид. Јапел падна на земја, но по некое време сам го напушти теренот.

Веднаш бил пренесен во болница, но се испоставило дека повредата не е од сериозна природа.