На автопатот на влезот во Ниш од правец на Пирот дошло до тешка сообраќајна несреќа во која според првите информации на „Блиц“ повредени се осум лица, а на местото на настанот имало шокантна сцена – згмечени возила биле на терен покрај автопат, едниот се превртел на кров, а другиот во канал!

Имено, како што дознава „Блиц“, се судриле „опел зафира“ со холандски регистерски таблички, кој по судирот завршил превртен на кров, а задниот дел од возилото бил целосно уништен.

Вториот автомобил кој учествувал во оваа несреќа, „мерцедес мл“ со француски регистарски таблички, се претпоставува дека удрил во возилото одзади и слетал во каналот на неколку метри.

На терен се и пожарникари, а интервенирала и Итната помош со четворица болничари. Од полицијата велат дека во автомобилите имало вкупно десет лица, а осуммина се пренесени во болница каде се утврдува какви повреди имаат.

Осум повредени, сите странски државјани, се пренесени во Клиничкиот центар во Ниш.

– Примени се шест возрасни лица и двајца малолетници. Засега сите се свесни и контактибилни. Во тек е дијагностика според протоколот за траума, по што ќе се знае степенот на повредите – велат од КЦ Ниш.

Според КЦ Ниш, 17-годишна девојка моментално се здобила со најтешки повреди во вид на повреди на колкот и раката.

– Сите пациенти се свесни, комуникативни и витално стабилни. Тие се на дијагностика, па се уште не се знае степенот на повредите – соопштуваат во КЦ НИШ. Полицијата врши увид на местото на несреќата.

📸

📸

📸

📸

📸