Сајрус Мистри, ирски бизнисмен со индиско потекло и поранешен претседател на индискиот конгломерат Тата Сонс, загина денеска во сообраќајна несреќа, кога неговиот автомобил удрил во ограда на патот во западна Индија, соопшти полицијата.

Мистри почина на 54-годишна возраст. Несреќата се случила на мост на река во областа Палгар во индиската држава Махараштра, во близина на Мумбаи, изјави за новинарите полициски претставник.

Мистри беше претседател на групата Тата Синови пет години додека не беше сменет од управниот одбор на компанијата во октомври 2016 година. Тој се спротивстави на одлуката, но највисокиот суд во Индија го потврди неговото разрешување.

Политичарите и бизнисмените реагираа шокирано на веста за смртта на Мистри. Индискиот премиер Нарендра Моди рече дека Мистри е перспективен бизнис лидер кој верува во економската моќ на Индија.

„Неговото заминување е голема загуба за светот на трговијата и индустријата“, изјави тој.

Мистри имаше 18,4 отсто од акциите во Тата Сонс преку неговата компанија Сајрус Инвестментс. Неговото нето богатство беше околу 10 милијарди долари, заклучно со 2018 година. Тој се приклучи на семејната градежна компанија и беше нејзин генерален директор во 1991 година. Зад себе ги остави сопругата и двата сина.