Ниту шест години подоцна, тој фустан не исчезна од сеќавањето на нејзините обожаватели, ниту на оние кои го сметаат за „модно богохулење“.

Во 2016 година, Ратајковски носеше црно, парче од Џулиен Мекдоналд со многу длабоко деколте, долен дел што лежи на колковите и исечок на задната страна. Таа го избра фустанот за забавата на Harper’s Bazaar’s Icons, големата годишна забава на магазинот која собира познати личности од светот на шоубизот и модата.

-Немав поим какви реакции ќе предизвика – рекла актерката и модел – Тоа беше вистинска полемика на интернет. Некои од моите агенти ми беа лути бидејќи мислеа дека фустанот е премногу секси.

Нејзе, пак, никогаш не ѝ било јасно во што е проблемот. Имено, фустанот имал проѕирна, мрежеста ткаенина која ги покрива откриените делови од телото, само што тоа не се гледа на повеќето фотографии.

-Имав 20 и нешто години и не го сметав фустанот за премногу секси само поради проѕирните влошки од ткаенина. Тоа што не можете да ги видите беше причина за целата конфузија – рекла сега Емили.

Целата дискусија ја иницирал американскиот моден експерт Тим ​​Ган во Е! „Модна полиција“.

– Овој фустан е толку грубо вулгарен и откривачки – рекол Ган во емисијата и продолжил – Зошто да носи било што? Па, зошто не го тргне сето тоа?

Ратајковски не се двоумела да му одговори и да го обвини за сексизам.

– Во суштина, ме прогласија за „привлекувачка на внимание“, што е интересно затоа што доаѓате на црвениот тепих токму за внимание – рече таа – Тоа е суштински дел од вашата работа како славна личност.

Потоа рече дека во 2016 година, западните мажи сакале да го забранат „доброволното покривање на жените“ во некои делови од светот, а истовремено сакаат жените да ги покриваат своите „вулгарни тела“ дома.

На крајот од новиот спот, актерката изјави дека фустанот ѝ се допаѓа и денес, и дека секогаш ќе стои зад својата одлука да го носи.

Таа често зборувала за сексизмот во текот на нејзината кариера и никогаш не се оддалечила да ги каже своите мисли на оние кои ја напаѓаат. Така беше и во 2017 година, кога британскиот водител Пирс Морган изјави дека нејзините топлес фотографии не можат да се сметаат за „феминистички“.

– Никогаш не мислев дека тоа е изјава за феминизам. Но, сега морам да кажам дека кажувањето на жените што да прават со своето тело и сексуалност е класичен пример за сексизам. И дека можам да имам свое мислење за феминизмот како и за секси фотографиите. Ви благодарам – напиша тогаш таа во твит.