Страшна сообраќајка на улицата „Алојзие Степинац“ во хрватскиот град Винковци која се случи ноќта петокот кон саботата однесе два млади животи, објавија хрватските медиуми.

– Белото БМВ со регистерски таблички од Винковци изгледало речиси преполовено откако се завиткало околу дебелото дрво. Внатре седеле две млади лица кои не давале знаци на живот, пишува 24сата.хр.

– Навистина ужасна сцена, многу ужасна, вели жител на населеното место кој прв се нашол покрај автомобилот откако возачот излетал од патот.

– Врнеше цела ноќ, а тие веројатно се враќаа од излегување. БМВ, погон на задните тркала, лизгав коловоз, малку поголема брзина, невнимание…. и уште двајца млади мртви“, вели очевидецот вртејќи ја главата со неверување.

Полицијата во саботата наутро потврди дека во несреќата загинале две лица. Станува збор за Карла И.(20) од Ново Село во Винковци и Давид М.(27) од Винковци.

Откако биле излезени во едно градско кафуле, во одреден момент, Карла го прашала Давид дали би сакал да ја однесе дома. Влегле во неговото БМВ и тргнале. На овој дел од улицата „Алојзие Степинац“ дозволената брзина е 70 километри на час, а Давид возел многу побрзо.

– По доаѓањето на местото на сообраќајната незгода поради несоодветна брзина, возачот изгубил контрола над возилото, поради што излетал на зелената површина, а потоа странично удрил во дрво. И возачот и сопатникот загинале во несреќата. Заменикот на општинското државно правобранителство во Винковци нареди обдукција на телото, се наведува во соопштението на полициската управа на Вуковар-Срем.

– Таа беше многу добра девојка. Се занимаваше со спорт, играше женски фудбал за фудбалскиот клуб Диљ и во слободно време беше модел. Таа носеше ревии во последните пет години во Славонија. Дури и вечерта пред да умре, носеше модна ревија организирана како дел од прославата Винковачки есени. Сите ја фотографиравме и ја објавивме на Фејсбук затоа што беше убава. Сега сме во шок и не можеме да веруваме дека ова им се случило, изјавиле за 24сата пријателите на Карла од Винковац и додаваат дека кобната вечер во градот заедно биле излезени Карла и Давид.

Не е познато дали возачот консумирал алкохол пред да седне зад воланот или не. Ова треба да го утврди обдукцијата.

Веднаш по несреќата полицијата започнала истрага, а дури во зори било откриено во каква страшна состојба се наоѓа БМВ-то откако излетало од патот.

За да ги извлечат младиот човек и девојката од автомобилот, пожарникарите морале да интервенираат и да исечат делови од лимот за да дојдат до нив. За жал, немало помош за младите бидејќи починале на местото на настанот.