Португалски атлетичар покажа како изгледа кога некој сака да победи на трка по секоја цена.

На шампионатот на Португалија во атлетика, на трката на 110 метри со пречки, Жоао Вито Оливеира од Бенфика, „го остави срцето на тартанот“. Неговиот победнички скок напред во финишот, стана вирален на интернет.

Оливеира во последните метри беше изедначен со ривалот од Спортинг, Абдел Ларинага, и тогаш следуваше „суперменски“ потег со кој се прослави.

Ваков потег е дозволен според правилата, па Оливеира е прогласен за победник.