Една девојка наводно се породила во близина на Вуковар, но не се знае што се случило со бебето, пренесуваат хрватските медиуми. Се уште не се знае каде е детето, а реагирала и полицијата, пишува „Вечерњи лист“.

Мистеријата се случила во село во близина на Вуковар, а според неофицијални информации до кои дошле хрватските медиуми, некој од семејството ѝ помогнал на девојката да се породи и да ја исече папочната врвца.

– Но, очигледно при породувањето дошло до одредени компликации, поради што девојката искрварила, па била пренесено во болницата во Вуковар, пишува Index.hr.

Лекарите веднаш утврдиле за што се работи, односно дека се работи за девојка која се породила непосредно пред да пристигне во болница.

Проблемот настанал бидејќи немало дете, а се било пријавено во полиција која веднаш се вклучила да провери што се случува. Не се знае во кој месец од бременоста се породила девојката и дали детето било живо или не во моментот на породувањето.

Неофицијалните информации добиени од мештаните велат дека новороденчето е исчезнато.

– Засега можеме да потврдиме дека полицијата добила информации за овој случај и дека се уште водиме кривична истрага во соработка со државното обвинителство. Засега нема елементи на кривично дело – велат од полицијата.

„Се гледаше дека е бремена, не знаеме дали го криеше тоа“

Како што дознава „Вечерњи лист“ од мештаните, криминалистичката полиција во неколку наврати била во дворот на семејната куќа во која живее девојката, каде што земала примерок од почвата од дворот и од внатрешноста на куќата.

Велат дека е испразнета и септичката јама, а сето тоа, како што велат, било направено за да се најде телото на детето, доколку се остварат најлошите предвидувања.

– Се гледаше дека има стомак и се зборуваше дека е бремена, но не знаеме колку месеци беше бремена. Знаеме дека веќе неколку години е во врска со нејзиното момче, дека тој дошол кај нив и бил прифатен од семејството, каде доаѓал и на прослави. Тоа беше сериозна врска, па оваа вест не изненади сите. Цело село зборува за тоа и никој не може да поверува бидејќи сите добро знаеме за какво семејство се работи. Само тие знаат што се случило таму – изјавија за „Вечерњи лист“ жителите на ова село.