Човек го испушти последниот здив денеска попладне на централната плажа во местото Ангистри во Грција. Неговата сопруга почнала да извикува: „Помогнете му на мојот сопруг“, а луѓето притрчаа да му помогнат“, изјави сведок за грчките медиуми..

Мажот се онесвестил, додека сопругата шокирана повикала помош.

„Бев на плажата на Скала. Кога пристигнав, веќе имаше двајца лекари кои го извлекоа од морето. Според луѓето кои го извлекле од водата, човекот веќе бил мртов во морето. Медицинскиот персонал потоа безуспешно го следеше протоколот за реанимација. Овој човек бил на островот со сопругата на одмор. Неговата сопруга беше таа што викаше – помогнете му на маж ми- а капачите притрчаа да помогнат“, додаде капачот.

Двојката порано одела на плажата Скала бидејќи имала најдолга песочна плажа. Денеска, ситуацијата била поинаква… 69-годишникот едвај излегол од водата.

Неговата сопруга, која го чекала на плажата, сфатила дека нешто не е во ред и во водата видела дека нејзиниот сопруг не реагира. Потоа почнала да вика „помош“. Двајца капачи веднаш одговориле на повикот на сопругата, влегле во морето и го извлекле онесвестениот маж на плажата.

На плажата се огласил аларм и капачите веднаш ги известиле лекарите од Здравствениот дом на островот како и Итната помош. Медицинскиот персонал утврдил дека 69-годишникот не дава знаци на живот и безуспешно продолжил со протоколот за реанимација.

Брзата помош го однела во Здравствениот дом Ангистри каде лекарите констатирале смрт, додека телото било пренесено во Пиреја за да биде прегледан од страна на Судска служба.