Вистинска трагедија се случила вчера во раните утрински часови на авенијата Месогеион во Грција, при што загинало 28-годишно момче по име Архисменијан, кој го загуби животот во сообраќајна несреќа што се случила под пешачкиот мост Калатрава во близина на Атина.

Веста за смртта на 28 годишниот инженер, член на грчкото воздухопловство, ги шокираше и неговите колеги во 114-то борбено крило каде што служеше, како и во неговиот роден град Волос.

Неговите пријатели и колеги се збогуваат со него преку потресни пораки на Фејсбук, не можејќи да поверуваат колку дека младото момче повеќе го нема.

„Не мое прекрасно момче, не може да бидеш ти што го слушнав утрово на вестите, момче мое, многу ми е жал, премногу. Колку е неправеден животот, колку неправеден!“, пишува семеен пријател на својот личен Фејсбук профил, додека колега на 28-годишното момче огорчено вели „Зошто најдобрите деца секогаш нè оставаат вака…“.

Тага сподели и братот на несреќното момче, кој се збогува со фотографија од црна ружа и скромно „Брате мој“.

На местото каде што првично бил соборен, друг автомобил што поминувал го прегазил

28-годишниот инженер на воздухопловните сили вчера рано наутро заминал од својот дом во областа Нео Психикос за да замине во 114-то борбено крило каде што служел.

Според информациите, тој доцнел и трчал да го фати сервисниот автобус и навреме да стигне до својата Единица во Танагра.

Во обидот вертикално да ја премине авенијата Месогеион, на висина на мостот Калатрава, автомобил го однел, при што бил отфрлен во спротивниот правец. На местото каде што првично бил соборен, друг автомобил што поминувал го прегазил, при што тоа било фатално за момчето.

28-годишникот со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во болницата Евангелисмос, каде по кратко време со тешки повреди по целото тело починал.