Адел Бакр, репрезентативец на Јордан, почина откако имаше срцев удар. Тој доживеа срцев удар на мечот од Купот на Јордан, меѓу неговиот тим Кафрања и Ал Салт.

На социјалните мрежи се појави видео од моментот кога Бакр доживеа срцев удар.

Ракометната федерација на Јордан објави информација дека медицинските екипи веднаш интервенирале по натпреварот, а веднаш потоа Бакр бил пренесен во болница, каде починал.

Федерацијата на Јордан веднаш ги одложи останатите мечеви од Купот, а на социјалните медиуми се појави видео од моментот кога Бакр доживеа срцев удар.