Во автомобил на улицата Караѓорѓева во Бања Лука вчера било пронајдено телото на А.Л.(36) од Угљевиќ, при што е утврдено дека починал од природна смрт.

Полициската управа Бања Лука соопшти дека вчера околу 12.40 часот било известено дека на улицата „Караѓорѓева“ во Бања Лука во патничко возило било пронајдено безживотно тело на непознато машко лице.

Извршена е истрага

-По горенаведената пријава постапиле полициски службеници и извршиле увид на лице место, во присуство на дежурен лекар од Итна медицинска помош Бања Лука, кој извршил преглед на безживотното тело, при што не можел да ja пријави причината за смртта – изјави портпаролката на ПУ Бањалука Милана Стојановиќ.

Во истрагата не се пронајдени документи за идентификација, ниту пак други предмети врз основа на кои може да се утврди идентитетот.

За сето наведено е известен дежурниот обвинител на Окружното јавно обвинителство Бања Лука, кој наредил да се изврши обдукција во Институтот за судска медицина на РС.

Аутопсијата заврши денеска

– Денеска е завршена обдукцијата, при што е констатирано дека нема траги кои укажуваат дека смртта настапила како последица на кривично дело. Со преземање мерки и дејствија за идентификување на безживотното тело, утврдено е дека се работи за А.Л. од Угљевиќ, со престој во Бања Лука – објасни Стојановиќ.

По документирање и комплетирање на случајот, пријава ќе биде поднесена до Окружното јавно обвинителство Бања Лука.