Кинески воени авиони денеска влегоа во зоната за воздушна одбрана на Тајван како одмазда за посетата на Ненси Пелоси на Тајван, што го налути Пекинг. Тајван е остров со околу 23 милиони жители.

Објавено дека 27 кинески борбени авиони, вклучително и 16 Су-30 од руско производство, влегле во областа, што ги поттикна одбранбените мерки на Тајпеј. Според соопштението на Министерството за одбрана на Тајван, како одговор биле подигнати и борбените авиони на оваа земја.

Ненси Пелоси, претседател на Претставничкиот дом на Соединетите држави, во вторникот го посети Тајван и покрај тоа што Кина им се закани на САД со последици.

Кина го гледа Тајван како дел од својата земја во отцепена провинција, а кинескиот претседател Си Џинпинг е очаен официјално да го заземе островот, велејќи дека ќе го анектира насилно доколку е потребно, пишува Мирор.

Во 1949 година, Тајван и Кина се разделија откако комунистите победија во граѓанската војна на копното.

Потоа, во 2016 година, Кина ги прекина сите контакти со владата на Тајван, откако тајванскиот претседател Цаи Инг-вен одби да го поддржи тврдењето на Пекинг дека островот и копното заедно формираат една кинеска нација.

Кинескиот државен весник Глобал тајмс напиша дека посетата на г-ѓа Пелоси може да го катализира процесот на „повторно обединување“ на Тајван со Кина. И Кина го засили своето воено присуство во обид да го принуди островот да ја прифати кинеската власт.

Во последната ескалација на тензиите низ Тајванскиот теснец, Тајван соопшти дека испратил авиони и распоредил ракетни системи за да ја „следат“ кинеската активност во зоната за идентификација на противвоздушната одбрана.

Генералите на Тајпеј во средата изјавија дека не бараат борба со Кина, но дека ниту „нема да побегнат“ од неа.

„Ние сме решени да го поддржуваме нашиот суверенитет, слобода и демократија“- наведоа тие во соопштението.

Министрите за надворешни работи на групата Асоцијација на нации од Југоисточна Азија (АСЕАН) се многу загрижени поради растечките тензии во врска со Тајван, изјави денеска претставник од Камбоџанското претседателство.

Пелоси стана највисокиот американски функционер кој го посетил островот во последните 25 години.

Морнарицата на САД го следи сето ова многу внимателно. Поради ова, носачот на авиони УСС Роналд Реган со својата борбена група се наоѓа во блиското Филипинско Море. Американскиот претседател Бил Клинтон испрати две борбени групи на носачи на авиони во близина на Тајван во 1996 година за да и стави јасно до знаење на Кина дека Америка е подготвена да интервенира доколку Кина го нападне островот.

Но, воената ситуација сега е сосема поинаква од онаа во 1996 година. Кина има свои два носачи на авиони и двата, според Би-Би-Си, се на пат кон Тајванскиот теснец.