Пиењето, забавите и дружењето со непознати привлечни лица можеби се рутинска забава за повеќето сингл лица кои се меѓу 20 и 30 години, но за разлика од другите, 21-годишната Хантер Нелсон не е заинтересирана за забава.

Наместо тоа, таа е родител со „полно работно време“ на 15-годишна тинејџерка.

– Додека возам по патот, сфаќам дека имам 21 години и 15-годишна ќерка – напиша видно запрепастената Хантер од Кентаки во нејзината контроверзна исповед на TikTok, која собра над 8,2 милиони прегледи.

– Ниту еден друг родител или вработен во нејзиното [средно училиште] нема да ме сфати сериозно, продолжи русокосата. Веќе чувствувам дека луѓето ме прашуваат во кое одделение сум кога одам на нејзините случувања. Како да ја научам да вози кога едвај се спуштам по патот?, праша Нелсон во видеото, на кое таа напиша: „Сакам да претерувам“. А нејзината објава која „боде очи“ предизвика низа прашања кај загрижените коментатори.

„Имаше 6 години кога роди дете?“, праша еден шокиран корисник на социјалните мрежи.

„Ова видео прави да изгледа како да сте добиле дете на 6 години, дали така сакавте да изгледа?“ напиша пријател, додека друг додаде:

„ОМГ, ти роди дете на 6?“.

Но, во следниот клип, Нелсон откри детали за нејзиниот необичен проблем со родителството.

– Не родив дете кога имав 6 години, ја уверува таа публиката од над 3,9 милиони луѓе.

– Неодамна поднесов барање за старателство над сестра ми… Чувствував дека тоа е најдобар начин да ја чувам сестра ми безбедна, среќна и да ги исполнам сите нејзини потреби.

Нелсон објасни дека нивниот татко починал во 2015 година, а починала и мајката на нејзината полусестра Грејси, од Северна Каролина. После тоа, Грејси беше изложена на ризик да биде сместена во згрижување, па Нелсон поднесе барање до судот за старателство над тинејџерката.

– Тоа е 100% легално – забележа таа во видеото.

Станувањето родител на нејзината помала сестра преку ноќ предизвика многу семејна драма. Во посебен извадок, Нелсон откри дека добила голем број смртни закани од членовите на мајчината крвна лоза на Грејси, кои не сакале да и бидат дадени родителски права. Тетката на девојчето дури ангажирала адвокат во обид да ја спречи. Нелсон, исто така, призна дека Грејси протестирала за нејзиниот избор за старателство.

– Грејси не сакаше да оди со мене – признала пред камерата покрај тинејџерката:

– Имаше паничен напад и мислев дека ќе се убие во бањата. Таа беше многу вознемирена од мене.

Таа додаде дека Грејси привремено живеела во нехигиенска и насилна средина откако нејзината мајка починала.

– Но, се чувствував како да го правам она што е најдобро за неа, иако и на двете ни беше многу тешко. И Грејси се согласи, советувајќи ги другите кои би можеле да се најдат во слична ситуација:

– Ставете ја безбедноста, гордоста и потребите на детето над неговите емоции.

– Понекогаш нема да бидете среќни поради тоа – предупреди таа и додаде:

– Но, само треба да го направите тоа.